Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özelleşmiş bir alt birimdir. Amaç koruyucu ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait ortopedik hastalıklarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası hastanın fonksiyonelliğini en üst düzeye çıkarmak, normal aktivite seviyesini yeniden kazandırmaktır.

Ortopedik problemler çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Yumuşak dokularda hasarlanma, kemik kırıkları veya kireçlenmenin ileri dönemlerinde cerrahi işlem sonrası rehabilitasyon gerektiren sorunlar görülebilir.

Ortopedik rehabilitasyonun en sık uygulandığı durumlar şunlardır:

  • Kırık Ve Çıkık Tedavisi
  • Artroplasti (Protez) Rehabilitasyonu
  • Ampute Rehabilitasyonu
  • Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)
  • Çapraz Bağ Yaralanmaları
  • Menisküs Yırtıkları
  • Burkulmalar, ezilmeler, kas ve tendon zorlanmaları

Kırık Rehabilitasyonu

Kırık Rehabilitasyonu

Kırık sonrası minimum kaynama süresi 6 haftadır Bu süre içerisinde kırığın yeniden oluşmasına yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Kırıklarda fizik tedavi programını immobilizasyon ve sonrası olarak iki dönemde ele alabiliriz.

Devamını Oku

Artroplasti (Protez) Rehabilitasyonu

Artroplasti (Protez) Rehabilitasyonu

Protez, herhangi bir eklemde ağrıyı dindirmek, stabilizasyonu ve hareket genişliğini sağlamak amacıyla eklemin yeniden yapılandırılmasıdır.

Devamını Oku

Ampute Rehabilitasyonu

Ampute Rehabilitasyonu

Amputasyon bir ekstremite parçasının kemiği ile birlikte bir kısmının veya tamamının cerrahi yolla vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Amputasyon hasta dokuların uzaklaştırılması, kalan ekstremitenin dolaşımını sağlamak, ağrıyı dindirmek, fonksiyonel protez kullanımına olanak sağlayacak iyi bir güdük oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.e

Devamını Oku

Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)

Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)

İnsan omurgasına yandan bakıldığında tam düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde hafif kamburluk (kifoz) vardır.

Devamını Oku

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Dizin en sık yaralanmalarından biri ön çapraz bağın (ÖÇB) burkulması veya yırtılmasıdır. Futbol, basketbol gibi yüksek tempolu sportif müsabakalarda ön çapraz bağın yaralanma riski yüksektir.

Devamını Oku

Menisküs Yırtıkları

Menisküs Yırtıkları

Vücudun en sık yaralanan bölgelerinden biri de menisküslerdir. Menisküs diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçadır. Bu yapı sert, düz ve lastiksi bir dokudur.

Devamını Oku


Anahtar Kelimeler: