Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon periferik ve merkezi sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon alanının alt birimidir. Yaralanma, tümör, yapısal defekt, dolaşım problemleri sinir sisteminde hasarlanmaya neden olabilir.

Ortopedik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında özelleşmiş bir alt birimdir. Amaç koruyucu ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait ortopedik hastalıklarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası hastanın fonksiyonelliğini en üst düzeye çıkarmak, normal aktivite seviyesini yeniden kazandırmaktır.

Pediatrik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi

Bir diğer adıyla fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma, ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavisine verilen isimdir.

PREV
NEXT

Bel - Boyun Fıtığı

Bel ve boyun fıtığı, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel kıvamındaki sıvının en çok yüklenmeler karşısında bası altında kalarak diskin şeklini değiştirerek bozması veya disk içinden dışarı kaçmasıdır. Ama unutulmamalıdır ki boyun ağrılarının tek sebebi fıtık değildir. Doğru tanı konulmadan doğru tedaviye ulaşmak mümkün değildir. Merkezimizde hastalar doğru tanı için uzun bir fizik muayeneden geçirilmekte, ve MR ve benzeri görüntüleme yöntemlerine çoğu zaman gerek kalmadan tanıları kolaylıkla koyulmakta, ve doğru tanıya uygun tedaviyle çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Disklerin bir kısmı veya disk içinde bulunan sıvının omurların arasından çıkmasıyla, çevrede bulunan kaslarda ve sinirlerde bası oluştururlar. Sonuç olarak boyun ve bel tutulması gibi hafif düzeyde ya da sinir hasarına bağlı şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve buna bağlı olarak boyun ve bel hareketlerinin kısıtlanması boyun ve bel fıtığı bulguları arasında ilk sırada gelmektedir. İlerlemiş boyun ve bel fıtığı, sinirler üzerindeki basıyı arttırdığı zaman el ve kollarda, kalçalar ve bacaklarda belden aşağısında uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı oluşturabilir. Bel ve boyun fıtıklarını büyük bir çoğunluğu cerrahi girişim gerekmeksizin tedavi edilebilir. Çok az hasta özellikle felç bulguları olan hastada ise cerrahi operasyonlar tedavide yer almaktadır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri, fizik tedavi uygulamaları (sıcak uygulamalar, elektrik akımları, ultrasound uygulamaları, lazer vb), lokal enjeksiyonlar, manipülasyon uygulamaları, egzersiz fizyoterapisi en sık kullanılan tedavi seçenekleridir.

Services
Specialists

Dr. Kevin Osbourne

Oral Surgeon and Implantologist

Dr. Kemal Larson

Prosthodontist

Dr. Cynthia Johnson

Oral and Maxillofacial Surgeon
Before/After
Yukarı