Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon periferik ve merkezi sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon alanının alt birimidir. Yaralanma, tümör, yapısal defekt, dolaşım problemleri sinir sisteminde hasarlanmaya neden olabilir.

Ortopedik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında özelleşmiş bir alt birimdir. Amaç koruyucu ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait ortopedik hastalıklarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası hastanın fonksiyonelliğini en üst düzeye çıkarmak, normal aktivite seviyesini yeniden kazandırmaktır.

Pediatrik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi

Bir diğer adıyla fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma, ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavisine verilen isimdir.

PREV
NEXT

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, ilaç tarihinden çok daha eski zamandandır kullanılan tıbbi yöntemlerdir. Hastanın şikayetlerini fiziksel materyaller kullanılarak geçirmeye yarayan doğal tedaviler bütünüdür. Bu tedaviler arasında, yüzeyel ya da derin olarak sıcak ve soğuk uygulamaları, elektiriksel uyarılar, su içi terapiler, hastaya göre düzenlenmiş uygun egzersiz programı, ve benzeri tedavileri içerir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Hekimi, her hasta için belirlediği tanıya göre bir tedavi planı düzenler. Bu tedavi programı da, Fizyoterapistlerce hastaya uygulanır. Tedavi süresince hekim ve fizyoterapist hastanın tedavisini takip ederler ve görüş alışverişinde bulunurlar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon sadece hastalığı değil, onun yaratmış olduğu psikososyal problemlerin çözülmesini, hastanın günlük yaşantısına tekrar adapte edilmesini, gerekirse aile terapisini de içerir. Uzman hekim tarafından yapılan yönlendirmelerle hasta bir bütün olarak ele alınır.

Services
Specialists

Dr. Kevin Osbourne

Oral Surgeon and Implantologist

Dr. Kemal Larson

Prosthodontist

Dr. Cynthia Johnson

Oral and Maxillofacial Surgeon

Bel ve boyun fıtığı, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel kıvamındaki sıvının en çok yüklenmeler karşısında bası altında kalarak diskin şeklini değiştirerek bozması veya disk içinden dışarı kaçmasıdır.

Bel boyun sırt ağrıları milyonlarca insanı etkileyen ortak bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucu pek çok insanın boyun sırt ve bel ağrısı çektiğini göstermektedir.

​Omuz eklemi yapısal olarak vücudun en karmaşık eklemlerindendir. Farklı yönlerde harekete imkan vermesi sebebi ile sakatlanmalara çok yatkındır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimleri, ağrılı omuz vakalarına çok sık rastlaşmaktadırlar.

Diz ağrıları, poliklinikte en sık rastlanılan şikayetlerden bir tanesidir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığında artış olan diz ağrıları, çoğu zaman hastayı memnun edecek düzeyde geçmez. Bunun da sebei genellikle eksik ya da yanlış tanıdan kaynaklanır.

Kireçlenme, insanda en sık karşılaşılan eklemle ilgili bir hastalıktır. İleri yaşlarda, eklemlerde tekrarlayan mekanik zorlanmalarla meydana gelen kireçlenme, eklem kıkırdaklarındaki parlak ve pürüzsüz yapının deforme olması, işlevselliğinde oluşan bozulma şeklinde açıklanabilir.

Tendinit veya bursit, genellikle omuz, dirsek, bilek, kalça, diz ve ayak bileğini tutar. Genellikle aniden oluşur ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

​Omuz eklemi yapısal olarak vücudun en karmaşık eklemlerindendir. Farklı yönlerde harekete imkan vermesi sebebi ile sakatlanmalara çok yatkındır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimleri, ağrılı omuz vakalarına çok sık rastlaşmaktadırlar.

Yukarı