Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon periferik ve merkezi sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon alanının alt birimidir. Yaralanma, tümör, yapısal defekt, dolaşım problemleri sinir sisteminde hasarlanmaya neden olabilir.

Ortopedik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında özelleşmiş bir alt birimdir. Amaç koruyucu ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait ortopedik hastalıklarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası hastanın fonksiyonelliğini en üst düzeye çıkarmak, normal aktivite seviyesini yeniden kazandırmaktır.

Pediatrik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi

Bir diğer adıyla fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma, ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavisine verilen isimdir.

PREV
NEXT

Multiple Skleroz (MS) Rehabilitasyonu

Merkezi sinir sisteminde görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonların bozulmasına neden olan beyin ve omurilikte oluşan hasarlı alanlarda plaklarla karakterize kronik bir hastalıktır. Kesin nedeni henüz ortaya konamamış olan MS’in gelişiminde, virüs enfeksiyonları sonrası bağışıklık sistemindeki aksaklıkların rol oynadığı düşünülmektedir. En sık 20-40 yaş arası genç erişkinlerde görülmekte ve genelde ataklarla seyretmektedir. Kol ve bacaklarda güçsüzlük, denge ve yürüme bozuklukları, ağrı, uyuşmalar, görme problemleri sık görülen belirtiler arasındadır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, MS hastalarında en az ilaç tedavisi kadar önemlidir. Hastalarda sık olarak izlenen güç kayıpları, dengesizlik, ellerde beceriksizlik ve kas sertlikleri (spastisite) etkin bir fizyoterapi ile önlenebileceği gibi ayrıca gideriledebilir. Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. Barlar ve diğer yardımcı aletlerle yapılan çalışmalar bir çok hastanın kendine güvenini arttırır. MS hastalığı günümüzde tedavisi ve kontrolü kolay bir hastalık haline gelmiştir.

Services
Specialists

Dr. Kevin Osbourne

Oral Surgeon and Implantologist

Dr. Kemal Larson

Prosthodontist

Dr. Cynthia Johnson

Oral and Maxillofacial Surgeon
Before/After
Yukarı