Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon periferik ve merkezi sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon alanının alt birimidir. Yaralanma, tümör, yapısal defekt, dolaşım problemleri sinir sisteminde hasarlanmaya neden olabilir.

Ortopedik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında özelleşmiş bir alt birimdir. Amaç koruyucu ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait ortopedik hastalıklarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası hastanın fonksiyonelliğini en üst düzeye çıkarmak, normal aktivite seviyesini yeniden kazandırmaktır.

Pediatrik Rehabilitasyon

Fizik Tedavi

Bir diğer adıyla fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma, ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavisine verilen isimdir.

PREV
NEXT

Poliomyelit Sekeli Rehabilitasyonu

Polio isimli virüsün neden olduğu Poliomyelit yani çocuk felci kaslarda flask paralizi, ateş ve kas ağrıları gibi semptomlar veren bir enfeksiyöz hastalıktır. Enfeksiyonun erken döneminde kaslarda gevşek felç gelişir, bazı kaslar normale dönerken, bir bölümünde ise istemli hareket kaybı devam eder.

Poliomyelit akut, subakut ve kronik dönemler olmak üzere 3 döneme ayrılır ve tedavi planıda buna göre şekillenir. Yaklaşık 6 hafta süren akut dönemde respiratuar kas paralizisi varsa solunum sorunları açığa çıkacaktır. Bu hastalarda sık değerlendirme yapılmalı uygun olan durumlarda respiratuar desteği hatta trakeostomi yapılır. Ağrı için günde 3-4 defa sıcak uygulama yapılır. Polio virüsü UVL’ye hassas olduğu için bu dönemde UVL kullanılabilir. Akut dönemde dikkat edilmesi gereken en temel nokta kesinlikle aktif egzersizlerin yapılmamasıdır, çünkü aktif egzersiz nonparatik poliomyelitin paralitik poliomyelite dönüşmesine neden olabilir. Tüm egzersizler pasif ve ağrı sınırı içerisinde yapılır. Akut dönemde yatak pozisyonuna önem verilir ve yatak pozisyonu en geç 2 saatte bir değiştirilir.

Subakut dönem 6 hafta-6 ay kadar sürebilir. Bu dönemdeki bir hastaya kas testi, normal eklem hareket açıklığı testi ve duyu testi yapılır. Değerlendirme sonucuna göre fizyoterapistin uygun gördüğü kaslara reedükasyon, güçlendirme yapılır. Kas reedükasyonunda çocuğun fazla yorulmamasına ve yapamayacağı hareketlerin istenmemesine özen gösterilir. Tilttable, standing table ve ortezleme gibi uygulamalara geçilir. Bu dönem boyunca elektrik stimülasyonu uygulanmamalıdır.

Hasta kronik döneme geçtiğinde rehabilitasyon programı hız kazanır. Egzersizlerde maksimal kuvvet uygulanır ve koordine hareketler yapılmaya çalışılır. PRE, PNF tekniklerinin kullanımı, atel ve cihazlamalar, ambulasyon için uygun cihaz seçimi bu dönemde önemli olan kriterlerdir.

Services
Specialists

Dr. Kevin Osbourne

Oral Surgeon and Implantologist

Dr. Kemal Larson

Prosthodontist

Dr. Cynthia Johnson

Oral and Maxillofacial Surgeon
Before/After
Yukarı